Jak stworzyć osobisty portfolio fotograficzne

Fotografia to nie tylko pasja, ale również sposób na zarabianie pieniędzy. Aby jednak móc zaoferować swoje usługi, warto przygotować odpowiednie portfolio. Warto zatem wiedzieć, jakie elementy powinno ono zawierać oraz jaką formą się posługiwać. W tym artykule przedstawimy kilka porad na temat tworzenia osobistego portfolio fotograficznego.

  1. Wybierz najlepsze zdjęcia

Portfolio fotograficzne powinno być swoistą wizytówką Twoich umiejętności. Dlatego też pierwszym krokiem będzie wybór najlepszych fotografii. Staraj się zebrać zdjęcia, które cechują się wysoką jakością techniczną oraz artystyczną. Unikaj fotografii, które powielają się tematycznie czy są po prostu słabej jakości. Warto też pamiętać, że portfolio powinno być zróżnicowane tematycznie.

  1. Określ swój styl

Każdy fotograf powinien posiadać swój oryginalny styl, którym wyróżni się na tle innych twórców. Dlatego też warto zastanowić się, nad tym, w którą stronę chcesz iść. Czy preferujesz zimne, minimalistyczne kadry, czy też bardziej kolorowe i pełne emocji ujęcia? Określając swój styl, łatwiej będzie Ci również dobierać zdjęcia do Twojego portfolio.

  1. Wybierz odpowiednią formę

Portfolio fotograficzne może przyjąć różne formy. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest przygotowanie albumu, w którym zdjęcia zostaną umieszczone na papierze fotograficznym lub jako wydruk na płótnie. Jednakże, w dobie internetu, równie dobrze możesz przygotować portfolio online, na stronie internetowej lub w postaci prezentacji multimedialnej.

  1. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Choć przygotowanie portfolio fotograficznego może wydawać się stosunkowo prostym zadaniem, to jednak warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy. Grafik, który zostawi między innymi zajmie się doborem odpowiedniego papieru i układaniem zdjęć, a na stronie internetowej zaprojektuje optymalną szatę graficzną, dzięki czemu Twoje portfolio zyska na wartości artystycznej.

  1. Uważaj na procedury prawne

Niezależnie od formy, którą wybierzesz, skup się na bieżącym uważaniu na procedury prawne. Niewłaściwie opisane lub niewypełnione oświadczenia, błędne umieszczenie zdjęć w portfolio lub wykorzystanie cudzych materiałów graficznych, mogą sparzyć Cię na długo. Unikanie takiej sytuacji jest proste, a w razie wątpliwości warto skorzystać z usług prawnika, który doradzi, jak uniknąć kłopotów.

Podsumowanie

Tworzenie osobistego portfolio fotograficznego to dla fotografa ważna czynność. Warto zadbać o jakość zdjęć, wybór odpowiedniej formy, określenie stylu, jakim się posługujemy oraz uwzględnienie procedur prawnych związanych z treściami, które umieścimy w albumie czy na stronie. Dzięki naszym poradom łatwiej będzie Ci wypełnić to zadanie i wyróżnić się na rynku.