Ogrody i parki to nie tylko miejsca rekreacji, ale także punkty orientacyjne każdego miasta. Zaczynając od ogrodów z literą A i kończąc na tych z literą J, w Polsce znajduje się wiele niezwykłych ogrodów, które z powodzeniem łączą piękno z funkcjonalnością. Oto przewodnik po najpiękniejszych ogrodach i parkach zaczynających się od liter A-J.

 1. A – Arboretum Wojsławice
  Znajdujące się w województwie lubelskim ogrody to prawdziwy raj dla miłośników roślinności. W Arboretum Wojsławice znajduje się ponad 5 tysięcy gatunków drzew i krzewów, a także numer 1 na liście najstarszych drzew w Polsce – cis Stoigniewa.

 2. B – Bałtycki Park Geologiczny
  Jeśli zastanawiasz się nad czymś innym niż typowe ogrody, wybierz Bałtycki Park Geologiczny w Pucku. Nauka o geologii nie była nigdy tak ciekawa jak tutaj – połączenie plaży i skał wchodzących w skład parku to niezapomniane przeżycie.

 3. C – Cytadela Park w Poznaniu
  Poznań może pochwalić się jednym z najpiękniejszych ogrodów miejskich – Cytadela Parkiem. Poza urokliwymi alejkami, fontannami i ławeczkami, park ma wiele innych atrakcji, w tym Muzeum Broni Palnej i Twierdzy Poznań.

 4. D – Dendrologiczny Park w Kórniku
  Dla miłośników ogrodów botanicznych i układów krajobrazowych, Dendrologiczny Park w Kórniku to must see. Na 40 ha znajduje się ponad 3000 odmian roślin, a także dworek w stylu neogotyckim.

 5. E-J – Ogród Japoński w Wrocławiu
  Ostatni przystanek to Ogród Japoński we Wrocławiu, mający na celu propagowanie kultury japońskiej. Poza pięknymi mostami i fontannami, w parku znajdują się również budynki tradycyjnej japońskiej architektury, takie jak pawilony i wieże.

Podsumowując, Polska ma wiele niezwykłych ogrodów zaczynających się od liter A-J, które powalają pięknem i intrygują swoją funkcjonalnością. W wielu z nich możemy nie tylko odpocząć, ale też nauczyć się czegoś nowego. Warto je wszystkie zobaczyć!