Wprowadzenie

Breakdance to dynamiczna i ekspresyjna forma tańca, która wymaga precyzyjnych ruchów i szybkiej reakcji. Aby zrobić wrażenie na widzach, ważnym elementem jest odpowiednia muzyka, która będzie podkreślać wykonywane kroki i akcentować ich siłę. W tym artykule przedstawiamy propozycje energetycznych utworów idealnych do tańca breakdance.

Utwory hip-hopowe

 1. “Jump Around” – House of Pain
  Ten kultowy utwór z lat 90. idealnie nadaje się do wykonania takich kroków jak skoki i przewroty. Intensywny bit i chwytliwe refreny sprawią, że każdy tancerz poczuje się jak prawdziwy zawodnik.

 2. “Can’t Hold Us” – Macklemore & Ryan Lewis feat. Ray Dalton
  Ten przebojowy utwór to połączenie rapu i elektronicznych dźwięków, co tworzy idealną mieszankę do tańca breakdance. Szybkie tempo i dynamiczny rytm sprawiają, że krokami można wyrazić całą gamę emocji.

 3. “U Can’t Touch This” – MC Hammer
  Ten kultowy hit z lat 90. to klasyka gatunku hip-hop. Intensywny beat i chwytliwe riffy sprawiają, że ten utwór doskonale nadaje się do tańca breakdance, szczególnie do tzw. footworku.

Utwory funkowe

 1. “Super Freak” – Rick James
  Ten piosenkarz i multiinstrumentalista zyskał sławę dzięki swoim funkowym kawałkom, a utwór “Super Freak” to jedna z jego najbardziej znanych piosenek. Intensywny i melodyjny dźwięk klawiszy, a także chwytliwe partie wokalne, sprawiają, że idealnie nadaje się do tańca breakdance.

 2. “Get Up (I Feel Like Being a) Sex Machine” – James Brown
  Ten utwór to prawdziwe dzieło sztuki, a także jeden z najbardziej znanych utworów Jamesa Browna. Intensywny beat i rytmy, które rozgrzewają ciało, sprawiają, że każdy tancerz poczuje się jak prawdziwy mistrz breakdance.

 3. “Let’s Dance” – David Bowie
  Ten utwór to połączenie funkowych riffów z rockowymi dźwiękami, co daje niesamowity efekt. Chwytliwe partie wokalne i dramatyczne aranżacje sprawiają, że jest idealnym utworem do tańca breakdance, szczególnie do tzw. freezes.

Utwory electro

 1. “Don’t Stop the Rock” – Freestyle
  Ten utwór to jedna z klasyk gatunku electro, która idealnie nadaje się do tańca breakdance. Intensywny beat i melodyjny dźwięk syntezatorów sprawiają, że muzyczne improwizacje i kreatywne kroki są jak najbardziej mile widziane.

 2. “Planet Rock” – Afrika Bambaataa & Soulsonic Force
  Ten utwór to prawdziwa perełka electro, która przyciąga uwagę swoimi połączeniami gatunków i niesamowitymi dźwiękami. Chwytliwe, syntezatorowe hooki i niezwykła melodyka sprawiają, że każdy tancerz breakdance poczuje się zmuszony do reagowania na dźwięki.

 3. “Clear” – Cybotron
  Ten kultowy utwór electro to jedna z najbardziej charakterystycznych piosenek tego gatunku. Intensywny beat i futurystyczne dźwięki sprawiają, że jest to idealny utwór do tańca breakdance, szczególnie do tzw. poppingu.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednią muzykę do breakdance, należy pamiętać o tym, aby utwór nadawał się do wykonywanych kroków i pasował do stylu tancerza. Energetyczne utwory hip-hopowe, funkowe i electro to doskonałe propozycje do tańca breakdance, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału artystycznego. Z kolei chwytliwe hooki, intensywne bity i niesamowite dźwięki sprawią, że każdy tancerz poczuje się jak prawdziwy mistrz breakdance.